• VLASY KAŽDÉHO ČLOVEKA SÚ INÉ

  U rôznych ľudí môžeme vidieť rôzne typy vlasov. Zoberme si, napríklad, rôzne farebné odtiene, od bielej blond až po hlbokú čiernu, alebo rôzne typy vlasov, od rovných po kučeravé či od riedkych po husté. Existujú tisíce rôznych kombináci. Štruktúru vlasov, ich farbu a množstvo má každý človek geneticky dané a sú medzi sebou úzko prepojené.

  Človek má od 85,000 do 140,000 vlasov, v závislosti od štruktúry vlasov a farby. Normálne človek stratí denne 30 až 100 vlasov. Napríklad, blondinky majú podstatne viac vlasov ako brunetky (blondíny majú v priemere  okolo 140,000 a brunety okolo 100,000 vlasov). Avšak svetlé vlasy sú zvyčajne jemnejšie a krehkejšie.

 • ZLOŽENIE VLASOV

  Vlasy pozostávajú z dvoch častí: vlasovej stonky, ktorá je nad pokožkou a korienkov, ktoré su pod pokožkou.

  Vlasová stonka je zložená primárne z troch vrstiev. Vonkajšia vrstva, sa nazýva kutikula, a je dôležitá predovšetkým kvôli svojej ochrannej funkcii. Rovnako ako škridly na streche, niekoľko vrstiev prekrývajúcich sa buniek leží na sebe a vytvára tak hladký povrch vlasu. Rôzne vnútorné a vonkajšie vplyvy môžu viesť k zdrsneniu kutikuly, čo spôsobí, že vlasy vyzerajú bez lesku a nezdravo.

  Základná časť sa nazýva kortex, a tvorí až 80% vlasu. Kortex sa skladá z drobných vlákien, ktoré sú navzájom prepletené a dodávajú tak dlhším vláknam viac stability. Sú v nich uložené prírodné farebné pigmenty vlasov. Tieto keratínové vlákna (keratíny sú bielkovinové molekuly) majú dôležitý význam pre štruktúru a pružnosť vlasov.

  Jadro vlasu sa nazýva medula.

  Navyše, tesne pod kožou sa nachádzajú mazové žlazy, ktorých úlohou je udržiavať vlasy pružné. Niekedy táto žľaza produkuje príliš veľa alebo príliš málo tuku, čo spôsobuje, že vlasy sú buď mastné alebo suché a lámavé.

 • RAST VLASOV

  Vlasy narastú približne 1 cm za mesiac. Po troch až siedmych rokoch rastu dermálna papila zomiera a korienky vlasov sa zmenšia a degenerujú. Vlasy potom vypadávajú a vytvárajú priestor pre nové vlasy, ktoré rastú z novo vytvorenej papily. Rast vlasov je zachovaný aj z toho dôvodu, že celá pokožka hlavy sa nikdy nenachádza v rovnakej fáze v tom istom čase. Vypadnutie 60 až 100 vlasov denne je úplne v poriadku.

  Vzpriamovače chlpov sú pozostatkom z minulosti našich vlasov. Tieto vzpriamovače spôsobujú, že koža sa napne a srsť stojí vzpriamene, buď k uchovaniu tepla v zime alebo na vystrašenie nepriateľov v prípade nebezpečenstva. Mazové žlazy vylučujú kožný maz, ktorý je olejovým sekrétom, ktorý zabezpečuje pružnosť pokožky a vlasov.

 • PRIRODZENÁ FARBA VLASOV

  Každá ľudská bytosť má svoju prirodzenú farbu vlasov. Ale čo určuje túto farbu a prečo existuje toľko rôznych prirodzených odtieňov?

  Prirodzená farba vašich vlasov závisí od množstva rôznych pigmentov vo vašich vlasoch.  Každý vlas sa skladá z jedinečnej kombinácie dvoch prirodzených typov melanínu: čierny/hnedý melanín nazývaný eumelanín a červený/žltý melanín nazývaný feomelanín. Farba vlasov závisí od kombinácie týchto pigmentov – hlboká čierna, svetlohnedá alebo blond.

 • ŠAMPÓN – JEMNÉ UMÝVANIE

  Slovo “šampón” je prevzaté z hindského slova, ktoré znamená “masírovať.” Prvý šampón existoval už v roku 1904 vo forme prášku. Šampón odstraňuje prebytočné prírodné oleje, pot, odumreté kožné bunky a zvyšky zo stylingových výrobkov alebo výrobkov vlasovej starostlivosti. Najdôležitejšou zložkou je kombinácia  surfaktantov (látky, ktoré dokážu rozpúšťať tuky, a vymývať ich tak z vlasov), ktoré vytvárajú jemnú penu a dôkladne umývajú vlasy bez ich poškodenia. Šampón s hodnotou pH 5 až 6 je ideálny pre vlasy a pokožku hlavy. Dobré šampóny tiež obsahujú zvlhčujúce zložky, ako napríklad pantenol, ktoré pomáhajú regenerovať vlasovú štruktúru a zachovávajú pružnosť vlasov.  Dostupná je široká škála šampónov, ktorá spĺňa všetky požiadavky starostlivosti o vlasy, a je určená na rôzne typy vlasov a problémy pokožky hlavy.

 • KONDICIONÉR – PO UMYTÍ VLASOV

  Kondicionér patrí do základného vybavenia v starostlivosti o dlhšie vlasy. Môžete vidieť a cítiť, aké dôležité je použiť kondicionér po každom umytí vlasov; mokré vlasy sú bez lesku a nemáte ich pod kontrolou. Často sa zamotajú a pracným česaním sa poškodzujú.

  A to je presne to, čomu kondicionér zabraňuje. Uľahčuje rozčesávanie a chráni vlasy pred rôznymi vplyvmi prostredia. Zostáva vo vlasoch iba krátku dobu a vonkajšej vrstve vlasu dodáva aktívne látky, ktoré ju okamžite vyhladzujú.

  Kondicionéry sa môžu používať po každom umytí. Vlasy budú po ich použití hodvábne jemné a budú sa ľahko rozčesávať. Účinok kondicionéra vydrží až do ďalšieho umytia vlasov.

 • KÚRY – PRE EXTRA STAROSTLIVOSŤ

  Intenzívne vlasové kúry

  Vlasové kúry poskytujú vlasom intenzívnu starostlivosť, a sú pre ne skutočne prospešné. Sú kombináciou vysoko koncentrovaných regeneračných látok, ktoré  pomocou emulzie prenikajú do vnútra vlasu. Vmasírujú sa do vlhkých vlasov a dostávajú sa priamo do jadra vlasov. Intenzívna kúra by mala pôsobiť vo vlasoch 2 minúty. Vlasy sú viditeľne zregenerované. Vzhľadom na ich intenzitu, tieto kúry majú predĺžený účinok, ktorý vydrží niekoľko umytí.

  Pri použití kúry je veľmi dôležité aby bol dosiahnutý optimálny stupeň starostlivosti. Čím viac sú vlasy poškodené, tým častejšie by sa mala kúra používať. Kúry sa líšia zložením, spôsobom nanášania, a predovšetkým mierov ich intenzity. Niektoré výrobky sú určené špeciálne na konkrétny problém, ako napr. rozštiepené končeky, výrazne poškodené vlasy alebo zafixovanie farby vo vlasoch.

  Okamžité regeneračné výrobky

  Nezmývateľné kúry sa do vlasov vmasírujú alebo nasprejujú. Výhodou je, že kúra sa nemusí zmývať, čo šetrí čas a vlasy zároveň dostanú dlhotrvajúcu starostlivosť bez zaťaženia.

 • STYLINGOVÉ VÝROBKY

  Stylingové výrobky pomáhajú pri vytváraní účesu. Nanášajú sa na vlhké alebo suché vlasy, dodávajú vlasom väčšiu pružnosť a objem a pomáhajú ich chrániť pred poškodením vonkajšími vplyvmi. Navyše zabraňujú lietaniu vlasov a dodajú im silnejšiu fixáciu.

  Medzi stylingové výrobky zaraďujeme laky na vlasy, penové tužidlá, gély, vosky a ďalšie špeciálne stylingové prípravky.

 • LAK NA VLASY

  Lak na vlasy dodá bodku za dokonalým účesom. Chráni proti vetru, vlhkosti a slnku, poskytuje potrebnú fixáciu, dodáva lesk a pomáha udržať účinok iných stylingových výrobkov.

  Lak na vlasy je typickým aerosolovým výrobkom. Inými slovami, nanáša sa na vlasy vo veľmi jemnej forme pomocou stlačeného plynu. Rovnako ako pri väčšine stylingových výrobkov, k základným prísadám laku na vlasy patria látky vytvárajúce film, ktorý vlasy obalí – v tomto prípade v kombináci s rozpúšťadlami a stlačenými plynmi (plyny bez obsahu tvrdých fréonov CFC, ktoré nepoškodzujú ozónovú vrstvu, ako je napríklad bután a izobután).

  Na laky na vlasy sa kladie viac požiadaviek ako na akýkoľvek iný stylingový výrobok: mal by udržať účes na mieste, ale zároveň zachovať jeho prirodzenú pružnosť. Mal by byť odolný proti vlhkosti, ale ľahko zmývatelný. Taktiež by mal byť jemný a rýchlo schnúť. Mal by vlasy tiež chrániť pred vplyvmi vonkajšieho prostredia a zároveň ich zvlhčovať.

 • PENOVÉ TUŽIDLO

  Penové tužidlá sa používajú od 80-tych rokov a ponúkajú niekoľko výhod pri ich nanášaní: nekvapkajú, ľahko sa dávkujú a rovnomerne sa nanášajú do vlasov, takže tie sa nelepia.

  Okrem aerosolí a tenzidov, sa penové a tekuté stylingové výrobky trochu odlišujú v ich základnom zložení. Oba obsahujú ako základné zložky látky, ktoré vytvárajú film, ktorý vlas obalí a vyživujúce látky. Syntetická živica obalí každý vlas pevným filmom, ktorý dodá vlasom pevnosť a fixáciu. Množstvo filmu závisí od požadovaného stupňa fixácie. Vďaka katiónovým polymérom sa vlasy ľahšie rozčesávajú. Voda a alkohol sa používajú ako rozpúšťadlá. Stlačené plyny v dnešných penových tužidlách sú ozónovú vrstvu nepoškodzujúce plyny ako propán, bután alebo izobután.

 • GÉL, KRÉM A VOSK

  Stylingový gél, krém a vosk sú ideálne na vytváranie výrazných tvarov, buď jednotlivých častí vlasov alebo celého účesu. Každý z týchto troch výrobkov sa líši svojou receptúrou, a je určený na vytvorenie výnimočných, individuálnych účesov.

  Zatiaľ čo stylingové gély sa používajú predovšetkým na vytvorenie účesov, ktoré dlho vydržia, pomocou krému si vytvoríte účes, ktorý bude vyzerať prirodzene. Vosk je určený na modelovanie prirodzene vyzerajúcich účesov.

  Stylingové gély sú bezfarebmé, sú prevažne na báze vody, neobsahujú olejové stylingové prísady a vytvárajú konkrétnu štruktúru účesu pomocou zahusťovacích činiteľov. Pri géloch sú vlasy najskôr spevnené a potom vytvarované. Čím viac je gél hydrofilný, tým výraznejší “mokrý vzhľad” dosiahnete. Ďalšie prísady ako oleje dodajú vlasov extra lesk. Použitie gélu je jednoduché: gél naneste na vlhké alebo suché vlasy a vytvarujte požadovaný účes. Akonáhle účes fixujúce zložky stuhnú, účes zostáva na svojom mieste aj po vysušení.

  Moderné stylingové krémy sú prevažne tzv. emulzie oleja vo vode, v ktorých sú olejové látky rozptýlené vo vodnej báze. Tento typ emulzie je menej mastný ako emulzie typu voda v oleji, ktoré sa používajú prevažne na telové mlieka a v minulosti aj stylingové krémy pre mužov s mastných vzhľadom. Olejové prísady v stylingových krémoch vlasy uhľadzujú, a tie vďaka tomu vyzerajú prirodzene a jednoducho sa tvarujú. Stylingový krém je najúčinnejší keď ho nanesiete na cestičku do vlhkých alebo suchých vlasov. Vlasy potom môžete vytvarovať buď prstami alebo hrebeňom so širokými zubami. Vlasy vyfénujte alebo nechajte uschnúť – a účes je hotový!

  Stylingový vosk dodáva fixáciu a lesk jednotlivým častiam alebo prameňom vlasov. Vosk sa skladá z rastlinných alebo minerálnych olejov v kombinácii s emulgátormi v tuhej forme. Pre väčší lesk, niektoré vosky obsahujú drobné, trblietavé zlaté alebo strieborné častice. Vosk je určený na styling trendy účesov a je určený predovšetkým na „vymodelovanie“ účesu a na dramatické zvýraznenie jednotlivých častí alebo prameňov vlasov.

   

 • AKÝ JE ROZDIEL MEDZI TRVÁCNOU A ZMÝVATEĽNOU FARBOU NA VLASY?

  Keď uvažujete nad tým, že si zafarbíte vlasy, musíte sa najskôr rozhodnúť, či chcete trvácny farebný výsledok alebo len dočasnú zmenu farby vašich vlasov. Rozdelenie dostupných výrobkov závisí od stupňa ich trvácnosti.

  Farby na vlasy so stupňom trvácnosti 1 sú zmývateľné farby, ktoré vydržia až do 15 umytí.

  Vašej prirodzenenej farbe vlasov môžete vďaka nim dodať určitý farebný tón či odlesk, a to napríklad intenzívnejší alebo tmavší tón, odtieň. Pri použití tohto typu farby na vlasy nie je možné dosiahnuť úplne prekrytie šedín.

  Farby so stupňom trvácnosti 2 vydržia až do 24 umytí. S farbami so stupňom trvácnosti 2 môžete vašej prirodzenej farbe vlasov dodať  odlišný farebný odtieň a dokáže prekryť aj prvé šediny.

  Výrobky so stupňom trvácnosti 3 sú trvácne farby, kedy sa farba nevymýva a farbené vlasy musia odrásť. S týmito výrobkami je možné prekrytie aj úplne šedivých vlasov.

 • TRVÁCNA FARBA – AKO FUNGUJE?

  Trvácna farba predstavuje najlepšiu cestu ako dodať vlasom dlhotrvácnu farbu a prekryť šediny. Trvácne farby sa skladajú z rôznych zložiek. Alkalizujúca zložka najskôr spôsobí, že vlas sa mierne roztvorí, takže malé farbiace pigmenty a oxidanty môžu preniknúť do vnútra vlasu. Farbiace pigmenty uložené vo vlasoch, v tejto fáze stále bezfarebné, a oxidanty vytvárajú farebný tón, ktorý dodáva vlasom konečný farebný výsledok. Povrch vlasov sa potom vyhladí pomocou kondicionéra, ktorý zafixuje farbu vo vlasoch. Trvácna farba musí z vlasov vyrásť.